Majhen testosteron in varikokele

Majhen testosteron in varikokele

Postby anon12 » Sun Sep 14, 2014 8:54 am

Pozdravljeni, zelo bi cenil vašo mnjenje o moji situaciji. Star sem 21 let.

Leta 2007 sem šel k urologu. Prepis izvida:

"Pred dvema tednoma si je zatipal spremembo nad levim modom, ki jo opaža
le občasno.

Status: ledvena predela in trebuh bp. Kilna mesta bp.
Testisa sta normalne velikosti in konsistenci.
Pri Valsalvi je tipati varice nad levim testisom.
UZ: testisa sta normalne strukture.
Pri Valsalvi je viden retrograden pretok.
Dg. : Varicocelae sin
Th. : opazovanje, kontrola pri nas čez 3 mesece s tem izvidom."

Od takrat, zadnjih 7 let, nisem več hodil nazaj na opazovanje, ker nisem imel bolečin ali kakšnih večjih težav (razen v zvezi s spermo; je včasih zelo vodena) in sem predvideval, da ni šlo kaj na slabše.

Nato sem se pred dobrim letom začel ukvarjati s fitnesom, s poudarkom na mišični hipertrofiji (kardio zelo redko), ker sem hodil pridobiti na mišični masi, ker sem bil zelo, zelo suh.

Ko sem že nekaj časa vadil (z pravilnim treningom in prehrano) sem opazil, da samo z veliko težav pridobim kaj mase, in sem nato brskal po internetu kaj bi bil lahko razlog. Nato sem bral o testosteronu in kakšen vpliv ima na moško telo (psihološki in fiziološki). Nato sem tudi našel članke v katerih sem prebral, da varikokele (moja diagnoza) lahko znatno zmanjša testosteron in da mikrokirurška operacija varikokele poveča testosterone tudi do 178 ng/dL.

Zato sem se odločil (2.6.2014), da si grem izmerit hormone. Sam sem si moral plačati preiskave, ker mi osebna zdravnica ni hotela dati napotnice. Prepis izvidov:
S-LH ---- 7.6 ---- 0.6 - 12.1 ---- E/L

S-FSH ---- 1.7 ---- 1.0 - 12.0 ---- E/L

S-Estradiol ---- 0.07 ---- 0.04 - 0.16 ---- nmol/L

S-Testosteron ---- 15.1 ---- 5.8 - 28.1 ---- nmol/L

Čas odvzema krvi je bil ob 8:46 zjutraj. Potem sem brskal po internetu, da bi videl referenčne vrednosti testosterona razvrščene po letih in sem ugotovil da je mojih 15.1 nmol/L (okrog 430 ng/dL) povprečna vrednost 40-50 letnika, v nekaterih raziskavah tudi 60-letnikov.

Za moja leta (<25) naj bi bil "Mean Total Test:692 ng/dL", "Median Total Test:697 ng/dL", "5th%: 408 ng/dL", "10th%:468 ng/dL", "95th%:956 ng/dL"

Nato sem pred kratkim šel k zdravnici in prosil za napotnico za urologa z namenom, da bi si dal operirati varikokele in, da bi si s tem vsaj teoretično zvišal testosteron naravno zdaj ko sem še v letih preden se naravno proizvajanje zniža. Dobil sem napotnico vendar sem nato šel k urologu v samoplačniško ambulanto, ker v lokalni bolnišnici niso naročali zaradi pomanjkanja urologov.

Tu je prepis izvida (1.09.2014):

"Pred 8 leti je zatipal bulico nad levim modom. Takrat je bil na pregeldu. Posebnosti niso
ugotovili. Tudi težav s tem v zvezi ni imel, zaradi tega pozneje ni hodil na preglede.

Status: oba testisa v skrotumu, primerne velikosti. V glavi obeh obmodkov je tipati
manjše zadebelitve, verjetno majhne spermatokele.
Nekoliko razširjene vene levega spermatičnega pleksusa.

Mnenje: posebnosti ni.
Zaenkrat nobene terapije ne potrebuje

P.S. Priporočam z ozirom na varikokelo kontrolirati spermiogram."

Temu urologu sem pokazal laboratorijske izvide hormonov in omenil da je sperma pogosto zelo vodena in da bi si rad operiral varikokele. Rekel je da ni potrebna operacija in da je, če nimam težav z erekcijo, tudi raven testosterona normalna.

Kakšnih težav z erekcijo nimam, sem pa skoraj vedno brez energije, sem depresiven, težko se skoncetriram, hitro naberem maščobo, težko pridobim mišično maso. Vse te simptome sem imel že preden sem sploh bral o vplivu testosterona na telo.

Glede na mojo situacijo imam par vprašanj:

1. Kakšno je vaše mnenje o moji situaciji, kako nadaljevati?

2. Ali se naj naročim še pri kakšnemu drugemu urologu na pregled?

3. Moja želja je, da bi si povišal testosteron zato sem tudi hotel na operacijo. V primeru da ne bi bil operiran lahko pride do kakšnih zapletov (zaradi moje diagnoze), če bi, teoretično, dodajal testosteron v obliki kreme ali injekcij?

Hvala in lp!
anon12

Return to Pomanjkanje testosterona - starostni hipogonadizem